لندن

لندن محل بسیاری از جاذبه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های متنوع از قبیل مجلس پارلمان، بیگ بن، برج لندن، ایبیز وست مینستر، موزه بریتانیا و آیکن بریتانیا، مرکز جهانی تئاتر، هنر، موسیقی، ادبیات و فرهنگ جهانی، بازارهای رنگی شیک و فضای سبز زیبا است و یکی از برترین شهرهای انگلیس است. لندن با جمعیت ۷.۵ میلیون نفر تقریبا ۱۲.۵٪ جمعیت انگلیس را تشکیل می‌دهد. بیش از ۱.۵ میلیون نفر از جمعیت لندن را مهاجران تشکیل می‌دهند. لندن میزبان ۲۵ میلیون نفر بازدید کننده در یک سال به وسیله ۵ فرودگاه بوده است که قطعا راه آهن ملی و ترمینال نیز در این حمل‌و‌نقل‌هاسهیم بوده‌اند.

ادینبورگ

ادینبورگ پایتخت اسکاتلند و خانه نمایندگان مجلس است، این شهر با وجود دانشگاه دارای قشر جوان و صاحب فضای دراماتیک است. بزرگ‌ترین فستیوال جهانی هنرهای نمایشی جهان در این شهر برگزار می‌شود. این فستیوال دارای تاریخی ۱۰۰۰ ساله است. جشن سال نو این شهر به اسم «هگمانای» در چهار روز برگزار می‌شود.

فستیوال ادینبورگ

از پایان ماه ژوئن تا اوایل ماه سپتامبر، ادینبورگ دارای فستیوال‌های متنوعی است. در این فستیوال انواع تماشای فیلم، کتاب خواندن، هنر، موسیقی، تلویزیون، جاز، تئاترهای خیابانی کمدی را می‌توان تجربه کرد.

مردم ادینبوگ از همین حالا برای جشن سال نو آماده می‌شوند. نمایشگاه‌های گل سرخ، فستیوال آتش، کنسرت، نمایشگاه‌های سرگرمی و شنا در زمستان به مدت چهار روز در فستیوال سال نو ادامه می‌یابد و بدین منوال شهر آن‌ها در لیست برترین شهرهای انگلیس جای دارد.

منچستر

منچستر اغلب به عنوان اولین شهر مدرن شناخته می‌شود. در قرن هجدهم این شهر که در شمال غربی انگلیس و ۳۰ کیلومتری لیورپول واقع شده است پایتخت پرورش پنبه جهان و یکی از شهرهای پرورش انقلاب صنعتی بوده است. کارآفرینان و سرمایه داران هزینه‌های ایجاد موزه‌ها، گالری‌ها، تئاتر‌ها، کتابخانه‌ها و نیز معماری برجسته مدنی را در این شهر تامین می‌کردند. بمباران سال ۱۹۹۶ شهر را تخریب کرد که بازسازی این شهر باعث ایجاد چهره جدید چشمگیر و زیبای شهر شد.

معماری‌های زیبا و هیجان انگیزی در منچستر و در ناحیه «سالفرد کوایز»، «بریج واتر هال»، خانه ارکستر منچستر، نمایشگاه شیشه‌ای و موزه جنگ که توسط «دنیل لبسکیند» طراحی شده است، به چشم می‌‌خورد و این شهر زیبا در لیست برترین شهرهای انگلیس است.

شهر موسیقی

این شهر به تازگی بستر موسیقی هندی و پاپ تبدیل شده است که خوانندگان زیادی در این عرصه به فعالیتمی‌پردازند. این شهر برای مسافرت‌های دو نفره بسیار مناسب است.

بیرمنگهام

بیرمینگهام ترکیبی از کارآفرینی، جسارت و دانش فنی است و ساخت موتور تولید بریتانیا در قرن ۱۹به شمار می‌رود در قرن بیستم ساخته شده است. جیم وات اولین بار در این شهر، موتور بخار خود را تولید کرد. کابل بیروت آتلانتیک و شرقی اکسپرس در بیرمنگهام ساخته شده‌اند ولقب مرکز اصلی صنعت موتور انگلیس را به خود اختصاص داده بود.بیرمنگهام دومین شهربزرگ انگلیس محسوب می‌شود. این شهر پر جنب‌ و جوش بستر ملیت‌های چند قومی و موسیقی و هنر زنده و پویا است. بیرمنگهام به عنوان بهترین شهر برای خرید در انگلیس شناخته می‌شود. «سلف ریج» ساختمان تجاری بسیاربزرگ و شیکی است که طراحی آن به طراحی فضایی معروف شده است و به همین دلیل درلیست برترین شهرهای انگلیس جایگاه خاصی دارد.

گلاسکو

گلاسکو بزرگ‌ترین شهر اسکاتلند و سومین شهر بزرگ انگلیس است. گلاسگو شهری خشن است که به تعداد بالای جرم و جنایاتی که در این شهر اتفاق می‌افتد معروف است اما از سال ۱۹۸۰ سعی بر این بود که این تصویر گلاسگو را از ذهن‌ها پاک کنند و موفق شدند.زیرا در سال ۱۹۹۵، گلاسکو پایتخت فرهنگ اروپا شد. این جایزه برای فرهنگ به جا مانده‌ای که ادینبورگ را تحسین می کند نیست، بلکه برای ارتقای کامل سطح فرهنگ معاصر است. گلاسگو در سال ۲۰۰۸ یکی از ۱۰ شهر برتر گردشگری انگلیس شده است. در همان سال این شهر به یکی از۵۰ شهر امن برای زندگی معرفی شد که در لیست بالاتر از لندن قرار گرفت.

لیورپول

زمانی که توریست‌ها به لیورپول فکر می‌کنند ناخودآگاه یاد گروه موسیقی بیتلز می‌افتند، البته «کورن کلاب» نیز جز مکان‌های شگفت‌انگیز لیورپول است.

در سال ۲۰۰۸ لیورپول پایتخت فرهنگی انگلیس می‌شود که باعث احیاء این شهر شمال غربی نیز می‌شود. منطقه آلبرت کوک در میراث جهانی یونسکو  ثبت شده است. این شهر به تجارت برده‌داری معروف بود، اما بعدها تبدیل به قطب فرهنگی شده است. نقطه کانونی در تاریخ لیورپول، باشگاه‌های سنتی، هتل‌ها، خرید، نهارخوری و شعبه گالری معروف تیت در لیورپول هستند.

هتل‌های جدید و پیشرفت این شهر سبب افزایش تقاضا برای بازدید از این شهر شده است و آن را در زمره‌ی برترین شهرهای انگلیس قرار داده است.

بریستول

شهری کوچک و زیبا با جاذبه های تاریخی متنوع است. موزه‌ای که در این شهر وجود دارد مکان جالبی برای دیدن برده‌داری در سال‌های ۱۶۰۰ است. در واقع این شهر ترکیب جالبی از تاریخ و مدرنیته است به طوری که بلندترین راه‌آهن، پل معلق در این شهر طراحی شده است. بسیاری از مشاهیر جهان در این شهر متولد شده‌اند.

آکسفورد

دانشگاه آکسفورد یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های انگلیس است که قدمت آن به قرن ۱۱ برمی‌گردد. این شهر کوچک در ۹۷ کیلومتری شمال غربی لندن واقع شده است. قدیمی‌ترین موزه انگلیس «اشمولن» در این شهر واقع شده است. بازار پر جنب و جوشی که در این شهر وجود دارد طرفداران خاص خود را دارد. هتل‌های شیک و قلعه‌ی تاریخی از جمله دلایلی است که توریست‌های زیادی را به این شهر جذب می‌کند.

کلیسا، کالج و اماکن تاریخی گردشگری متعدد در این هتل‌‌ها می‌تواند از دلایل دیگر جذب توریست باشد که منجر به این شده که این شهر در لیست ۲۰تایی برترین شهرهای انگلیس جای داشته باشد.

کمبریج

کمبریج از نطر دانشگاه رقیب آکسفورد است، دانشگاه کمبریج نیز یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های موجود در انگلیس است که در قرن ۱۲ تاسیس شده است.

با این حال، کمبریج نسبت به آکسفورد کوچک‌تر است، اما مکانی پر جنب و جوش و پر از موزه‌های جذاب، گالری‌ها، تئاترها و رستوران‌های شیک است. کالج‌های این شهر جزء شاهکارهای معماری جهانی هستند و این شهر به حق جزء برترین شهرهای انگلیس است. ماه‌های آوریل تا سپتامبر جزء زمان‌های توریستی این شهر هستند. به دلیل وجود دانشگاه‌های زیاد در این شهر بسیاری از مناطق توریستی کمبریج بدون هزینه است و ساعت کاری محدودی دارند. در ساحل‌های این شهر قایق‌های سنتی به اسم پانت وجود دارند.