1. دوره عملی حقوق (LPC)  چیست؟

دوره عملی حقوق LPC در انگلستان یا همان دوره ی کارآموزی وکالت در انگلستان ، یک دوره کارشناسی ارشد با هدف پیوند میان تحصیلات آکادمیک و آموزش در یک شرکت حقوقی است. در این دوره  افراد مبانی اداره کردن جلسات با موکل، عقد قراردادهای محکم و موارد بسیار دیگری را می­آموزند. یکی از ویژگیهای این دوره فشردگی و حجم مطالبی است که دانشجویان به آنها می­پردازند.

افراد با (الف) داشتن یک مدرک کارشناسی حقوقی، (ب) قبولی در آزمون حرفه­ای رایج­شان (CPE) یا دیپلم فارغ­التحصیلی در حقوق(GDL) ، یا (ج) تحصیل در رشته دیگری در حقوق پس از مدرک کارشناسی غیرحقوقی، برای این دوره واجد شرایط شوند.

همه دوره­های عملی حقوق LPC مورد تایید جامعه حقوقی هستند و آموزش، بورسیه و مشاوره در دسترس وکلای جدید قرار خواهد گرفت.

 1. دوره عملی حقوق LPC در انگلستان – دوره ی کارآموزی وکالت در انگلستان

دوره عملی حقوق (LPC) – که با عنوان دیپلم کارشناسی ارشد در حقوق عملی نیز شناخته می­شود – مرحله فنی و حرفه­ای نهایی برای وکالت در انگلستان و ولز است. این دوره برای پل زدن میان تحصیلات آکادمیک و آموزش در یک شرکت حقوقی طراحی شده­است. این دوره، به صورت تمام وقت، یک ساله و در صورت پاره وقت بودن دوساله است و شهریه­ها در حدود  £8,000-£14,550 در سال است. بخش اندکی از دانشجویان، تحت یک قرارداد آموزشی[1]، می­توانند شهریه و برخی هزینه­های زندگی­شان را در آینده و به واسطه کارفرمایشان پرداخت کنند.

این دوره معمولا پس از اخذ یک مدرک حقوقی برگزار می­شود ولی تعداد بسیار کمی از دانشجویان پس از تحصیل در یک رشته متفاوت در دانشگاه این دوره را گذرانده و یک دوره تبدیلی به نام دیپلم فارغ­التحصیلی در حقوق (GDL/CPE) را پشت سر می­گذرانند. LPC توسط جامعه حقوقی انگلستان و ولز تنظیم شده و در سال ۱۹۹۳ جای امتحان حقوقی جامعه حقوقی (LSF) را گرفت. همانند GDL/CPE ، LPC می­تواند از طریق هیئت درخواست­های مرکزی اعمال شود.

LPC همچنین به فارغ­التحصیلان LLB در برخی دانشگاه­های استرالیایی به عنوان جایگزینی برای یک منشی گری دارای عنوان ارائه می­شود.

در اسکاتلند، دیپلم حقوق عملی معادل LPC است.

 1. محتوای دوره عملی حقوق (LPC) در انگلستان

محتوای دوره می­تواند تا حد زیادی در سه دوره یادگیری دسته­بندی شود. این دوره­ها (الف) واحدهای اجباری “اساسی”،   (ب) واحدهای “اختیاری” و (ج) مهارت­های عملی هستند. مهارت­ها، دفاع، مصاحبه و مشاوره، نگارش، پیش نویس و پژوهش، گزارشات وکلا، وصیت­نامه و مدیریت و مالیات­بندی را شامل می­شوند.

به طور کلی دروسی که در اولین (و طولانی ترین) بخش دوره تدریس می­شوند، واحدهای اجباری عموما دعوی قضایی جرائم، قانون و عمل تجارت، قانون و عمل دارایی و دعوی قضایی مدنی هستند. در دوره کوتاه­تر دوم، دانشجویان واحدهای “اختیاری” خود را از یک فهرست منتحب توسط موسسه ارائه دهنده برمی­گزینند.

موضوعات در میان موسسات مختلف متفاوت هستند ولی آنهایی که به طور گسترده موجود هستند، دوره­های پیشرفته در واحدهای اجباری را در کنار این موضوعات شامل می­شوند: آسیب شخصی، حقوق خانواده، قانون اشتغال، قانون ملک، قانون مهاجرت، موکل انحصار وراثت و موکل خصوصی، قانون تجارت و قانون رفاه و قانون دارایی تجاری. برخی عناوین در تمام دوره تکرار می­شوند و ممکن است در تمامی آزمون­ها حاضر باشند. این عناوین به این قرار هستند: رفتار حرفه­ای، فعالیت­های محدود تحت خدمات مالی و قانون بازارهای ۲۰۰۰، گزارشات کاری و مالیات­بندی.

فهرست عناوین درسی دوره عملی حقوق (LPC) به طور کلی به این قرار هستند:

 • مرحله اول (اجباری)
 • قانون و عمل تجارت
 • قانون و عمل دارایی
 • دعوی قضایی و دفاع
 • پیش­نویس
 • نگارش
 • پژوهش قانون کاربردی
 • مصاحبه و مشاوره
 • دفاع
 • رفتار حرفه­ای
 • گزارشات وکیل
 • وصیت­نامه و اداره املاک
 • مرحله دو (اختیاری، دارای سه انتخاب)
 • دستاوردها و ادغام­ها
 • دعوی قضایی تجاری پیشرفته
 • امور مالی شرکتی
 • دارایی تجاری
 • قانون تجارت
 • حقوق خانواده
 • قانون اشتغال
 • دعوی قضایی جنایی پیشرفته
 • موکل خصوصی
 • دعوی قضایی آسیب شخصی

موسسات مختلف پیش از پذیرش کاندیداها در دوره درجات مختلفی را طلب می­کنند. موسسات اغلب پیش از پذیرش دانشجویان، با آنهایی که در سطح سوم هستند مصاحبه می­کنند. در عین حال برخی موسسات دیگر قبل از پذیرش با دانشجویانی که در سطح دوم پایین­تر هستند مصاحبه می­کنند. دوره به طور کلی نه ماه طول کشیده و اساسا از یک دوره تحصیلی تعطیلات کمتری دارد. تاکید بر تدریس کلاسی در کنار مطالعه مستقل است.

 1. اعتبار موسسات مختلف جهت دوره عملی حقوق (LPC) در انگلستان

ارائه دهندگان LPC تحت نظارت مرجع تنظیم وکلا هستند که معمولا با نیت حفظ استانداردهای بالا در تمام بخش به آنها با عنوان SRA اطلاق می­شود. برخی از ارائه دهندگان به طور قابل توجهی از سایرین گران­تر هستند و اغلب می­توانند برای کارکنان و تسهیلات پول بیشتری هزینه کنند.

 1. نرخ قبولی در دوره عملی حقوق (LPC) در انگلستان

در سال ۲۰۰۵، مجموع ۶۵۵۴ نفر در LPC قبول شدند و این از یک نرخ ۸۴٪ و صعود ۳٪ به نسبت سال قبل حکایت داشت. امکان شرکت در همه آزمون­های LPC به تعداد سه بار پیش از ردی در دوره وجود دارد. قبولی در همه دروس الزامی است.

در سال­های ۹/۲۰۰۸ تعداد ۹۳۳۷ دانشجو در LPC ثبت­نام کردند. تعداد بسیار اندکی آزمون را به عقب انداختند یا به کلی ترک تحصیل کردند و ۷۷۵ نفر باقیمانده در امتحان شرکت کردند: ۵۸۲۴ نفر در آن سال در آزمون قبول شدند (۷۵٪ ورودی­ها). همچنین قابل توجه است که قراردادهای آموزشی با شرکت­های بزرگ معمولا استخدام را از ۲ سال قبل شروع می­کنند، برای مثال دو سال قبل از تکمیل LPC.

جامعه حقوقی یک طرح بورسیه دارد که در دسترس برخی کاندیداهایی قرار می­گیرد که قبلا در LPC شرکت کرده­اند. به محض تامین و شروع یک قرارداد آموزشی، فرد دریافت کننده شهریه را از طریق منابع جامعه حقوقی دریافت می­کند.

شرکت­های حقوقی معمولا به عنوان بخشی از یک پیشنهاد شغلی از دانشجویان LPC پشتیبانی مالی به عمل می­آورند. به طور کلی، پشتیبانی مالی تنها توسط روش­های تجاری ثروتمند ارائه می­شوند با این که تعداد محدودی از بسته­های پشتیبانی مالی کمک حقوقی (که بودجه آنها توسط جامعه حقوقی انگلستان و ولز تامین شده) موجود هستند.

بانک­ها وام­های بانکی را در اختیار دانشجویان فارغ­التحصیل مشغول به کار قرار می­دهند. این گزینه با وام­هایی که تا £25,000 می­­رسد گران تمام می­شود. متناوبا، اطلاعات مربوط به وام­های توسعه کار حرفه­ای که توسط خدمات مشاغل ملی اداره می­شود را می­توان در وب سایت مشاغل ملی یا در مراکز شغلی یافت.

 1. انتقادات منفی از دوره عملی حقوق (LPC) در انگلستان
 • ارتباط: برخی از افراد متخصص LPC را به خاطر وسعت و گستردگی بسیار زیادش مورد انتقاد قرار داده­اند. همه دانشجویان باید دروس اجباری را بگذرانند؛ فارغ از این که یک کار “سطح بالا” می­خواهند یا یک کار “تجاری”. مبنای گسترده دوره را می­توان آگاهی دهنده برای مشاغل آتی در نظر گرفت.
 • مولفه­های زائد: برخی مولفه­ها، مانند ارزیابی مهارت مصاحبه و مشاوره به خاطر زائد بودن مورد انتقاد قرار گرفته­اند. ارزیابی مهارت مصاحبه و مشاوره یک سناریوی به شدت مصنوعی را خلق می­کند که در آن یک وکیل کارآموز با یک موکل مصاحبه کرده و سپس مشاوره­های حقوقی را به صورت فی­البداهه ارائه می­دهد. این کار عملا به ندرت اتفاق می­افتد ولی به دلیل الزامات منسوخ SRA، هنوز در زمره دروس اجباری باقی مانده­است.
 • مدت: فرایند وکیل شدن، “طولانی”، دشوار و سخت از نظر آکادمیکی توصیف شده است. LPC یک سال بیشتر (یا ۷ ماه برای کسانی که در دوره فشرده شرکت می­کنند) را به فرایند واجد شرایط شدن برای وکالت می­افزاید.
 • مبنای تجاری: یک جنجال دیگر حول این حقیقت می­چرخد که روش­های حقوقی تجاری به احتمال بسیار بیشتری می­توانند پشتیبانی مالی را از LPC به عمل بیاورند. به این معنی که دانشجویان با پیشینه­های نامساعد از امتیاز مالی قوی برای عدم ورود به کار کمک حقوقی نظیر جرایم، خانواده و آزادی­های مدنی برخوردار هستند. سخنرانانی چون کلر دایر (روزنامه نگار گاردین) در رابطه با بحران کمک حقوقی به کارآموزان سخن گفته­اند.
 • عامل اختیاری: عامل اختیاری LPC به خاطر عدم ضرورت مورد انتقاد قرار گرفته­است – چون دوره را طولانی کرده و هزینه­های اضافی را بر دانشجویان تحمیل می­کند. عامل اختیاری بخشی از دوره است که به دانشجویان اجازه می­دهد در راستای کار آتی خود حائز تخصص شوند.
 • تعداد مکان­ها: انتقاداتی وجود داشته مبنی بر این که گنجایشی که هر ساله توسط ارائه دهندگان LPC عرضه می­شود به طور گسترده از تعداد جاهای خالی برای قراردادهای آموزشی فراتر می­رود .