بواسطه قدمت دانشگاه های ممتاز در سیستم آموزشی انگلستان و امکانات بسیار ویژه ای که کشور انگلستان در اختیار دانشجویان خارجی برای تحصیل در انگلستان قرار می دهد، کشور انگلستان همواره مورد توجه علاقه مندان به تحصیل در معتبر ترین مراکز علمی و همه افرادی که متقاضی اخذ اقامت دائم انگلستان بوده اند، قرار گرفته است. تحصیل در مقاطع دبستان و دبیرستان در بهترین مدارس خصوصی و دولتی انگلستان میسر است و این کشور برای از بین بردن دغدغه خانواده ها در رشد و تربیت دانش آموزان در محیطی بیگانه، شرایط ویژه ای را نظیر محیا کردن خوابگاه های دانشجویی با امکانات پیشرفته، تهیه غذای اسلامی و حلال، فراهم کردن بستر نظارت مستمر اولیای دانش آموز بر روند تحصیلی و زندگی  و بسیاری دیگر از امکانات را جهت تسهیل و بهبود بخشیدن زندگی در حین تحصیل در انگلستان بوجود آورده است.

هزینه های تحصیل و زندگی در انگلستان در دوره دبیرستان و دانشگاه در حدود 20 تا 25 هزار پوند انگلستان است که این هزینه شامل هزینه مدرسه، خوابگاه، غذا، بیمه و … می باشد. گفتنی است که دانش آموزان پس از سپری کردن دوره دبیرستان در انگلستان امکان ورود به بهترین دانشگاه های این کشور  را دارا می شوند، و با توجه به درآمد قشر تحصیل کرده در کشور انگلستان که میزان 5 تا 6 هزار پوند به صورت ماهیانه می باشد، صرف هزینه برای تحصیل فرزندانتان در انگلستان، سرمایه گذاری بسیار ارزشمندی در راستای آینده ایشان می باشد. لازم به ذکر است که دانشجویان مشغول به تحصیل در کشور انگلستان پس از اتمام دوره تحصیلی خود به راحتی می توانند جهت دریافت اقامت دائم انگلستان اقدام نمایند و پس از گذراندن 4 سال به شهروند انگلستان تبدیل شوند.نکته قابل توجه، یک شهروند انگلیسی می تواند جهت دریافت اقامت انگلستان برای افراد خانواده خود اقدام نمایند و این بدان معنی است که خانواده دانشجو نیز می تواند به وی ملحق شود.

از آنجا که انگلستان امکانات بسیار ویژه ای در اختیار دانشجویان خارجی برای تحصیل در انگلستان قرار می دهد، این کشور همواره مورد توجه علاقه مندان به تحصیل در معتبر ترین مراکز علمی و همه افرادی که متقاضی اخذ اقامت دائم انگلستان بوده اند، قرار گرفته است.

نواع مدارس در انگلیس شامل مدارس دولتی State Schools، مدارس خصوصی Private Schools و مدارس خانگی می باشند. در ادامه توضیحاتی در خصوص این مدارس ارائه می گردد.

 

مدارس دولتی State Schools: تمامی کودکان و نوجوانان انگلیسی دارای سن 5 تا 16 سال می توانند بطور رایگان در مدارس دولتی تحصیل کنند. عمده کودکان در انگلستان در این مدارس ثبت نام می کنند. مدارس دولتی بطور معمول توسط دولت یا مراجع آموزشی محلی پشتیبانی و تامین مالی می شوند. دانش آموزان بین المللی مجاز به تحصیل در این مدارس نمی باشند مگر اینکه همراه والدین خود که با ویزای تحصیلی در انگلستان مشغول به تحصیل می باشند، در انگلیس اقامت داشته باشد.

مدارس مستقل یا خصوصی Private Schools: در حدود 2600 مدرسه خصوصی در انگلستان وجود دارد که حدود 625000 دانش آموز و نوجوان را آموزش می دهند (6.5 درصد کل دانش آموزان در انگلستان). عمده مدارس خصوصی در انگلستان توسط شهریه هایی که والدین دانش آموزان به این مدارس پرداخت می کنند تامین مالی می شوند.

تحصیل خانگی Home Schools: تعداد کمی از کودکان و نوجوانان دارای سن 4 تا 16 سال در خانه توسط معلم خصوصی آموزش داده می شوند.

مسیر و روند تحصیلی در انگلستان:

  • سن 3 تا 4 سال: در انگلستان بسیاری از کودکان آموزش را از سنین 3 تا 4 سال با حضور در کودکستان آغاز می کنند. این دوره اجباری نمی باشد.
  • سن 4 تا 16 سال: تحصیل تمام وقت برای تمامی کودکان و نوجوانان مابین سنین 5 تا 16 سال اجباری می باشد. تمامی کودکان انگلیسی در این سنین می توانند بطور رایگان در مدارس دولتی تحصیل کنند.
    • آموزش ابتدایی: این دوره مختص کودکان دارای سنین 4 یا 5 سال تا 11 یا 13 سال می باشد.
    • آموزش متوسطه: این دوره مختص دانش آموزان دارای سن 11 یا 13 سال تا 16 سال می باشد.
  • سن 16 سال و بالاتر: پس از پایان دوره آموزش اجباری، دانش آموزان بطور معمول وارد دوره های آماده سازی Further Education و یا تحصیلات عالی Higher Education می شوند.

مدارک و دوره های تحصیلی:

در طی دو سال پایانی تحصیلات متوسطه (سنین 14 تا 16 سال) عمده دانش آموزان یکی از دوره های ذیل را می گذرانند:

The General Certificate of Secondary Education) GCSE): این مدرک رایج ترین مدرک تحصیلی در بین دانش آموزان در سنین 14 تا 16 سال در انگلستان می باشد.

International Baccalaureate Middle Years Program) IB) تعداد مدارسی که در انگلیس این مدرک را ارائه می کنند بطور مداوم در حال افزایش می باشد. دانش آموزان بطور معمول با هدف آماده سازی جهت دوره اصلی IB که دوره ای 2 ساله می باشد، موضوعاتی نظیر زبان، علوم انسانی، علوم طبیعی، ریاضیات، هنر و تکنولوژی را آموزش می بینند.

این دوره ها بطور معمول ترکیبی از کارهای کلاسی و آزمون می باشند. دانش آموزان امکان انتخاب از گستره وسیعی از موضوعات را دارند. به عنوان مثال دانش آموزی که دوره GCSE را می گذارند 7 تا 10 موضوع مختلف را نظیر ریاضیات، ادبیات انگلیسی، زبان انگلیسی، فیزیک، شیمی، زیست شناسی، فناوری اطلاعات، جغرافی و تاریخ انتخاب میکند.

هر دو مدرک فوق دارای درجه بالای مقبولیت و اعتبار در بین دانشگاه ها، کالج ها و کارفرمایان در انگلستان و سطح جهانی می باشند. هدف اصلی این دوره ها ایجاد زمینه مناسب برای دانش آموزان در موضوعات مختلف به منظور آماده سازی آنها جهت مقاطع تحصیلی بالاتر و یا یک موقعیت کاری می باشد.

دوره A-Level

یکی از مقاطع برای تحصیل در انگلستان A-Level می باشد. این دوره مناسب برای سن ۱۵ سال به بالا و کسانی که خواستارتحصیل دردوره ‌های دارای اعتبار بین‌المللی و ورود به بهترین دانشگاه‌ها هستند می باشد.

در این دوره دانشجویان سه یا چهار درس را می خوانند و هرچه نمره ی A-level کسب شده بالاتر باشد، شانس ورود دانشجو به دانشگاه رده بالا بهتر خواهد بود ورود به  این‌ دوره‌ با شرکت‌ در امتحانات‌ مربوط به سال دهم و اخذ گواهینامه‌General Certificate Secondary Education (G.C.S.E)  ‌ و پایان سال دهم (دوم دبیرستان در نظام آموزشی سابق ایران) امکان پذیر می باشد. کسانی‌ که‌ مایل‌ به‌ ادامه‌ تحصیل‌ در دوره های دانشگاهی هستند، باید پس‌ از گرفتن‌ گواهینامه‌ G.C.S.E دوره‌ A-Level  را که دو سال به طول می انجامد با موفقیت‌ بگذرانند.

نمرات دروس دوره A-level به صورت   A.B.C.D.E  درجه بندی شده است و کسانی که حداقل در دو درس نمره های A.B.C را کسب نمایند مستقیمأ وارد دانشگاه می شوند (رتبه دانشگاه ارتباط مستقیم با این نمرات خواهد داشت)  و افرادی که نمره آنان E.D باشد نمی توانند وارد دورهBachelor  (لیسانس ) شوند و وارد دوره های پایین تر H.N.D یا مراکزی با کیفیت پایین می شوند.دوره هایA-Level  از ابتدا به صورت تخصصی گروه بندی می شوند. و دانش آموزان بر اساس علایق و تواناییها وارد A-Level تخصصی مرتبط به رشته مورد علاقه می شوند.

به طور مثال : علاقه مندان به رشته پزشکی میبایست از ابتدا وارد دوره A-Level in Medicine شوند

دوره فاندیشن ( Foundation Program )

فاندیشن ( Foundation Program )  یک دوره تمام وقت برای دانشجویان خارجی که دوره دبیرستان را پشت سر گذاشته اند و در دوره دیپلم نمره های خوبی گرفته اند برنامه ریزی شده است. این دوره فاندیشن جهت افرادی که تمایل برای ورود مستقیم به دانشگاه های انگلستان را دارند و  بدلیل تفاوتهای سیستم آموزشی انگلستان و ایران واجد شرایط نیستند نیز توصیه میشود.

دورهIFP  (International Foundation Program) دانشجو را جهت ورود به دانشگاه ، در رشته های کارشناسی آماده می کند و مجموعه ای است از تحصیل در دروس دانشگاهی انتخابی دانشجو و هم چنین انگلیسی در سطوح دانشگاهی و مهارت های تحصیلی.

در انتهای هر دوره دانشجو آگاهی لازم را از درس مورد نظر خواهد داشت به علاوه توانائی های خود را در زمینه مهارتهای دانشگاهی و زبان برای ورود به دانشگاه در دوره های کارشناسی افزایش می دهد. دانشجو جهت ورود به این دوره IFP بایستی بتواند مدارکی دال بر نشان دادن وضعیت هوشی خوب و استاندارد و درجه زیادی از انگیزه و سطح مناسبی از زبان انگلیسی از خود نشان دهد.

دانشجویان خارجی در صورتی که برای این دوره اقدام نمایند شانس زیادتری برای ورود به رشته دانشگاهی خواهند داشت, به شرطی که دوره را با موفقیت و با نمره های مورد نیاز پشت سر بگذارند و شرایط ورودی رشته مورد نظر را داشته باشند. دوره های پیش دانشگاهی برای دانشجویانی است که در کشورهایی تحصیل کرده اند که مدارک آنها در انگلستان شناخته شده نباشد. عموما دانش آموزان باید نمره های خوبی از دروس خود در کشورشان داشته باشند تا بتوانند برای این دوره ها اقدام کنند.

این دوره شامل آمادگی برای زبان انگلیسی چه به صورت همزمان با مطالعه دروس دانشگاهی یا ( فقط برای خود دوره انگلیسی ) می باشد تا دانشجو مهارتهای زبان انگلیسی خود را افزایش دهد . حداقل سن برای ورود به دوره فاندیشن ( Foundation ) هفده ۱۷ سال تمام می باشد دانش آموزانی که هنوز دیپلم نگرفته اند باید بجای دیپلم یک سالGCSE را بگذرانند وهمچنین دارا بودن دیپلم کشور ایران هم الزامی می باشد. برای ورود به دوره Foundation حداقل سطح زبان intermediate(بالای مقدماتی) مورد نیاز می باشد که حدود IELTS 4.5 می باشد.