زمانی که شما در انگلستان (بریتانیا) درخواست پناهندگی می کنید، در حقیقت از وزارت داخله می خواهید که شما را به عنوان یک پناهنده به رسمیت بشناسد. تعریف پناهنده از قسمتی از یک قانون بین المللی موسوم به کنوانسیون ۱۹۵۱ ملل متحد می آید که در ارتباط با موقعیت پناهندگان است. دولت بریتانیا فیصله خواهد کرد که آیا شما مطابق کنوانسیون پناهندگی، واجد شرایط حمایت هستید یا نه. دولت بریتانیا باید متقاعد شود که شما به دلیل نژاد، مذهب، ملیت، عضویت در گروه های خاص اجتماعی و یا نظرات سیاسی خود از تعقیب قانونی در وطن خود، در هراس هستید.

از جهت دیگر، ممکن است شما به دلایل بشر دوستانه و یا از روی اجبار، نیازمند اقامت در بریتانیا باشید و رد درخواست شما موجب نقض حقوق بشری تان مطابق کنوانسیون اروپایی حقوق بشر (European Convention on Human Rights) گردد. وکیل تان باید قادر باشد تا به شما بگویید که آیا مشمول این قانون می گردید یا نه. قوانین مربوط به پناهندگی و حقوق بشر پیچیده می باشند. پس بسیار ارزشمند است که شما  وکیل و مشاوره حقوقی خوب و صحیح برای خود کسب کنید. زمانی که درخواست پناهندگی می کنید، مقامات مسئول شما را پناهجو می نامند. اگر عمر شما زیر ۱۸ سال می باشد و خودتان درخواست پناهندگی می کنید، معمولا شما را در تماس با اداره خدمات اجتماعی (Social services) و یا دفاتر پناهندگی قرار می دهند

چه کسی به درخواستهای پناهندگی رسیدگی می کند؟

-در بریتانیا، اداره مرزهای بریتانیا (K Border Agency_ UKBAU) در وزارت داخله (Home Office) یک مرجع دولتی است که مسئول مصاحبه با درخواست کنندگان پناهندگی و ارزیابی درخواستهای پناهندگی آنها می باشد.

چگونه درخواست پناهندگی کنم؟

-این مهم است که شما به مجرد ورود به بریتانیا درخواست پناهندگی کنید و به زودترین فرصت ممکن در پی مشاوره حقوقی باشید.

شما می توانید از مراجع ذیل تقاضای پناهندگی کنید:

۱. یک افسر اداره مهاجرت در هنگام ورود در یکی از مبدا های ورودی مثل میدان هوایی یا بندر دریایی،

۲. پس از ورود به بریتانیا، شخصا به نزدیکترین دفتر اداره مرزهای بریتانیا واقع درکرایدن Croydon درخواست پناهندگی دهید. برای مثال ممکن است که شما به شکل غیر قانونی و یا قانونی با داشتن یک ویزای تحصیلی ، ویزای سیاحت  و یا ویزای تجارت وارد کشور شده باشید. واحد ارزیابی پناهندگی کرایدن (Croydon Asylum Screening Unit) درآدرس ذیل واقع شده است:

House, 40 Wellesley Road, Croydon, CR9 2BY Lunar

۳. تحت شرایط بسیار استثنایی ممکن است ثبت و بررسی درخواست پناهندگی شما در یک دفتر انفاذ محلی یا از طریق پست امکان پذیر باشد. این حالت برای اطفال بدون همراه و کسانی که وضعیت شان طوری است که منطقا نتوان از آنها انتظار داشت که به کرایدون سفر کنند قابل تطبیق است. برای اطلاع یابی از قابل تطبیق بودن این حالت برای شما، با یک اداره پناهندگی محلی تماس بگیرید.

پس از آن که درخواست پناهندگی دادم، چه روی می دهد؟

UKBA- درخواستهای پناهندگی را به شیوه های مختلف بررسی می کند. برخی از درخواستهای پناهندگی به سرعت مورد رسیدگی قرار می گیرند. UKBA  پس از مصاحبه که مصاحبه اولیه نامیده می شود، فیصله می کند که چگونه به دوسیه شما رسیدگی نماید. اگر به مترجم نیاز داشته باشید، برای شما فراهم خواهد شد. اگر ترجیح می دهید، می توانید درخواست مترجم زن یا مرد کنید.

در مصاحبه اولیه چه روی می دهد؟

-هدف UKBA از این مصاحبه این است تا راجع به تفصیلات و وضعیت  شخصی، طریقه ورودتان به بریتانیا، و جزئیات هر آن فعالیت غیر قانونی که در آن سهم گرفته اید، از شما سوال های ابتدایی به عمل آورد. آنها درباره دلایل آمدن شما به بریتانیا و اینکه چرا نمی توانید به کشور اصلی تان بازگردید از شما سوال خواهند کرد، اما نباید در این مرحله راجع به دلایل پناهندگی تان با تفصیل زیاد از شما پرسان کنند. بسیاری از معلوماتی که در مصاحبه اولیه تان ارائه می کنید در مصاحبه پناهندگی تان دوباره درخواست خواهند شد و اگر معلمومات مطابقت نداشته باشند، از شما توقع می رود که دلیل آن را توضیح دهید.

مشخصات فردی و مدرک

هر آن شخص وابسته به شما برای مثال همسر یا اطفال شما باید در مصاحبه همرا شما باشند تا که مشخصات آنها در درخواستی شما شامل شود. مصاحبه می تواند برای مدت طولانی دوام کند و بنابراین شما باید در صورت امکان غذا و نوشیدنی با خود بیاورید.

UKBA بررسی خواهد کرد که آیا شما کدام سند معتبر که نام و ملیت شما در آن نوشته شده باشد و برای ورود به بریتانیا از آن استفاده کرده باشید یا خیر. این سند می تواند یک پاسپورت یا سند هویت دیگر باشد. اگر شما یک سند هویت معتبر نداشته باشید باید تا حد امکان به تفصیل توضیح دهید که چرا سند ندارید.

در مصاحبه اولیه، UKBA اثر انگشت و عکسی از شما، برای قرار دادن در کارت ثبت نام شما و درخواست پناهندگی تان (Application Registration Card) که مختصر آن ARCاست،  گرفته خواهد شد. معمولا برای تمام اعضای خانواده شما یک کارت ARC صادر خواهد شد. این کارت اثبات می سازد که شما پناهجو می باشید. اگر برای دریافت حمایت مالی درخواست کنید از این کارت برای جمع‌ آوری پول به شکل هفته وار استفاده خواهید کرد. در بعضی اوقات UKBA به شما کارت ARC نخواهد داد و به جان آن، شما نامه شناسایی استاندارد ( Standard Acknowledgment Letter)‌ مختصر آن SAL  را دریافت می کنید که نشان می دهد درخواست پناهندگی داده اید. بسیاری از پناهجویان نامه ای موصوم به IS96 دریافت می کنند. معنای این نامه این است که تا زمانی که مقامات مشغول فیصله درخواست پناهندگی شما می باشند اجازه اقامت موفقت در بریتانیا را خواهید یافت و در طول این مدت باید در یک مرکز گزارش دهی مرتبا حاضر بشده و گزارش دهید.

از کجا آمده اید؟

-در مصاحبه اولیه، مقامات این مساله را فیصله می کنند که آیا کشوری به غیر از بریتانیا مسئول بررسی درخواست پناهندگی شماست یا نه. برای مثال به این خاطر که UKBA فکر کند که در زمان سفرتان شاید از کشوری گذشته باشید که می توانستید در انجا درخواست پناهندگی کنید

آیا می توان درخواست پناهندگی شما را سریعا بررسی کرد؟

-اگر مقامات تصمیم بگیرند تا درخواست پناهندگی شما را سریعا بررسی نمایند، آن گاه دوسیه شما ممکن است در پروسه تصمیم گیری سریع قرار داده شود. اگر چنین باشد، مقامات ممکن است تا زمانی که یک فیصله نهایی در مورد دوسیه شما صورت می پذیرد شما را به مرکز انتقال هارمونز ورث ( Harmondsworth Removal Centre) (اگر مرد باشید) و یا به مرکز انتقال یارلز وود (Yarls Wood Remvoal Centre) (اگر زن باشید) انتقال دهند. اگر شما در یکی از این مراکز توقیف شوید، یک وکیل در اختیارتان قرار خواهد گرفت اما درخواست پناهندگی شما بسیار سریع فیصله خواهد شد. هر چند تمامی درخواست کنندگان پناهندگی که درخواست آنها سریعا فیصله شده بازداشت نمی گردند. افراد مشخصی، به شمول زنان حامله، اشخاص معلول، آنهایی که دچار مشکلات روانی شدید هستند، قربانیان شکنجه و یا قاچاق و اطفال، برای پروسه تصمیم گیری سریع نامناسب تلقی می شوند. اگر فکر می کنید که شما نیز جزو این اشخاص هستید فورا با نماینده حقوقی تان صحبت کنید.

آیا شما در اسرع وقت درخواست پناهندگی کرده اید؟

UKBA این موضوع که آیا شما در سریعترین وقت ممکن پس از ورود به بریتانیا در خواست پناهندگی کرده اید را بررسی خواهد نمود. اگر جواب این پرسش * نه* باشد آنگاه ممکن است که کمک های دولتی نظیر مسکن و یا کمک معاش به شما تعلق نگیرد. برای کسب معلومات بیشتر راجع به چگونگی درخواست برای کمکهای پناهجویی رساله یی بنام درخواست برای کمک های پناهجویی را در این وب سایت ببینید:

http://languages.refugeecouncil.org.uk

برای زبان فارسی این لینک را باز کنید:

http://www.refugeecouncil.org.uk/farsi

علاوه بر اینها، کارهای زیر نیز ممکن است که در مصاحبه اولیه انجام شوند:

۱. باید به شما، نام و شماره تلفن افسر UKBA که به نام مسئول کیس (Case Owner) خوانده می شود و از ابتدا تا انتها، مسئول دوسیه شماست را بدهند. مسئول کیس، مسئولیت مصاحبه و فیصله در مورد درخواست شما را دارد. مسئول کیس، کسی است که شما و یا وکیل تان با وی تماس می گیرید.

۲. ترتیب دریافت مشاوره حقوقی متفاوت می باشد. ممکن است به شما مشخصات، شماره تلفن و زمانی برای دیدار یک وکیل داده شود یا امکان دارد فهرست چندین وکیل را برای تماس در اختیار شما بگذارند.

۳. یک کپی از یادداشت های مصاحبه اولیه تان نیز باید در اختیارتان قرار گیرد.

۴. مقامات باید به شما بگویند که در یک جلسه معارفه(‌intuction) حاضر شوید تا از معلومات ارزش مندی در مورد پروسه پناهندگی و زندگی در بریتانیا مطلع گردید.

UKBA مکلف است که  در مدت ۱۵ روز باید به شما راجع به خدمتانی که واجد شرایط آن هستید (برای مثال کمکهای مالی و مسک) معلومات دهند. آنها همچنین درباره سایر دوایر غیر دولتی و سازمانهایی که می توانید از آنها مشاوره حقوقی و یا مشورت دریافت کنید به شما معلومات  دهند.

در مصاحبه پناهندگی چه اتفاقی رخ می دهد؟

پس از مصاحبه اولیه، UKBA از شما خواهند خواست تا در یک مصاحبه طولانی تر حاضر شوید برای آن که از شما درخواست پناهندگی تان را پرسان کنند. بسیار مهم است که کوشش کنید تا پیش از این مصاحبه یک وکیل را ملاقات کنید. شما می توانید در صورت نیاز برای مصاحبه مترجم بخواهید، همچنین می توانید بخواهید که فرد مصاحبه کننده زن باشد یا مرد.

این مصاحبه مهم ترین فرصت شما برای توضیح این امر است که چرا به بریتانیا آمده اید و نمی توانید به کشور اصلی تان باز گردید. شما باید تا آنجا که ممکن است معلومات زیادتری را راجع به درخواست پناهندگی خود ارائه کنید. شما باید اسناد و شواهد دیگری و از جمله اسناد طبی یا گزارشات جراید درباره آن چه که در کشور شما رخ داده را به مقامات بدهید. بسیار مهم است که معلومات و شواهدی که رائه می کنید متنقاض نبوده ودر حمایت از درخواست پناهندگی تان باشند. شما باید معلومات مربوط به فامیل تان در بریتانیا یا جای دیگر را شامل درخواست پناهندگی خود بسازید چون ممکن است بر روی درخواست های آینده شما یا آنها تاثیر بگذارد.

احتمالا وکیل شما به جلسه مصاحبه پناهندگی شما نخواهد. در صورتیکه در زمان مصاحبه وکیل حاضر نیست، می توانید از مقامات بخواهید تا مصاحبه شما را روی نوار ضبط کنند. اگر می خواهید تا مصاحبه شما روی نوار ضبط گردد باید تا ۲۴ ساعت قبل به آنها اطلاع دهید. اگر پس از مصاحبه فکر کردید که برخی ازمعلومات را فراموش کردید، هر چه سریع تر باید به وکیل خود اطلاع دهید. وکیل شما تنها ۵ روز کاری بعد از مصاحبه پناهجویی تان برای دادن معلومات یا شواهد و مدارک بیشتر وقت خواهد داشت.

توقیف و گزارش دهی

UKBA این قدرت را دارد که برخی از پناهجویان را در هرمرحله ای از درخواست پناهندگی شان توقیف کنند اما باید ثابت کنند که این بازداشت ضروری بوده است. در بسیاری از مواقع، در صورتیکه مقامات فکر کنند که می توانند سریعا درخواست پناهندگی را حل و فصل کنند و یا فکر کنند که شخص در تماس با آنها باقی نخواهند ماند، پناهجو را توقیف خواهند کرد. اگر مقامات تصمیم به توقیف شما بگیرند،  باید به صورت مکتوب به شما اطلاع بدهند که به چه سبب شما را توقیف می کنند. شما ممکن است بتوانید این تصمیم را مورد تردید قرار دهید. شما باید مشاوره حقوقی دریافت کنید تا بتوانید در مورد آزادی خود مذاکره نمایید. سازمانی به نام ضمانت برای توقیف شدگان به دلیل مهاجرت (Bail for Immigration Detainees) و یا مختصر آن BID و  گروههای ملاقات  کننده که کارشان ملاقات با زندانیان است، می توانند به شما معلومات بدهند که چگونه می توانید در مورد شرایط آزادی خود مذاکره کنید. لطفا وب سایت BID را در این آدرس ببینید http://www.biduk.org

و یا به این شماره تلفن کنید: ۰۲۰۷۲۴۷۳۵۹۰

بسیاری از متقاضیان پناهندگی که توقیف نمی گردند باید به یک مرکز گزارش دهی، به صورت منظم گزارش بدهند. اگر برای گزارش دادن مجبور به سفر بیش از سه مایل (mile واحد اندازه گیری مسافت در بریتانیا) می باشید، می توانید درخواست مساعده مالی برای سفرتان کنید.

زمانی که من منتظر تصمیم می باشم چه رخ می دهد؟

-در این مدت باید در تمام مصاحبه هایی که UKBA  از شما می خواهد حضور یابید. شما باید تمام فورم های دریافتی را خانه پری کرده و در مدت مقرر آنها را برگردانید. اگر این کار را نکنید، ممکن است منجر به این شود که UKBA  درخواست پناهندگی شما را رد کند، چرا که شما مقررات ضروری آنها را مراعات نکرده اید. مهم است که در طول این مدت اگر آدرس تان تغییر کرد به UKBA اطلاع دهید. می توانید این کار را خودتان انجام دهید و یا از وکیل تان بخواهید تا به جای شما این کار را انجام دهد.

در صورتیکه درخواست من رد شود، چه رخ می دهد؟

-بسیاری از درخواست های پناهندگی رد می شود هر چند این درخواستها ممکن است در تجدید نظر پذیرفته شوند.  در صورتیکه UKBA درخواست پناهندگی شما را رد کند، شما می توانید تقاضای تجدید نظر کنید، هر چند بعضی از پناهجویان فقط وقتی قادر به تقاضای تجدید نظر می باشند  که بریتانیا را ترک کرده باشند. اگر دلایل دیگری برای اجازه اقامت به شما وجود دارد، به طور مثال، اگر اخراج شما مغایر با حقوق بشر باشد، این دلایل باید در تقاضای تجدید نظر شما ذکر گردد. مهم است که شما فورا برای کمک با وکیل تان تماس بگیرید زیرا تقاضای تجدید نظر در یک فاصله زمانی بسیار محدود ممکن است. اگر تقاضای تجدید نظر شما رد شود، UKBA از شما انتظار دارد که خاک این کشور را ترک نمایید. اگر شما به طور داوطلبانه این کار را انجام ندهید ممکن است مقامات برای انتقال شما به زور متوسل گردند.

درخواست ارائه دلایل بیشتر

اگر درخواست تجدید نظر شما رد شده است و شما دیگر حق درخواست تجدید ندارید، ممکن است بخواهید دلایل بیشتری برای اقامت در بریتانیا ارائه کنید. این کار * درخواست ارائه دلایل بیشتر* نام دارد. مهم است که شما در این مورد مشوره حقوقی داشته باشید. این درخواست معمولا فقط به صورت مشخصی ممکن است.

اگر اولین درخواست پناهندگی تان قبل از ۵ مارچ ۲۰۰۷ بوده است و کیس شما بررسی شده است اما کاملا ختم نشده است، شما باید با ترتیب وعده ملاقات و به طور شخصی در واحد تفویض لیورپول ( Liverpool Further Sumbissions Unit) و یا FSU دهید و درخواست ارائه دلایل بیشتر کنید. شما باید از طریق تلفون ۰۱۵۱۲۱۳۲۴۱۱ قرار ملاقات بگذارید. اگر بدون قرار ملاقات به FSU بروید ممکن است بازگشت داده شوید. اگر مترجم نیاز دارید باید به  هنگام قرار ملاقات گذاشت درخواست کنید.

اگر در روز ۵ مارچ ۲۰۰۷ و یا بعد از آن درخواست پناهندگی کرده اید ممکن است از شما خواسته شود تا درخواست تان را در یک مرکز گزارش دهی عادی در منطقه تان ارائه کنید.

بعضی از پناهجویان که واجد شرایط استثنایی هستند ممکن است بتوانند درخواست شا را از طریق پست ارسال کنند. برای معلومات در این مورد با نزدیک ترین دفتر محلی پناهندگی تماس بگیرید.

پروسه درخواست پناهندگی

نمودار زیر، مسیر کلی ای را نشان می دهد که یک درخواست پناهندگی طی می کند. درخواست پناهندگی شما ممکن است متفاوت باشد. لطفا از یک کارمند مشاوره و یا یک وکیل برای کسب معلومات بیشتر کمک بگیرید.

مشاوره حقوقی

شما می توانید مشاوره حقوقی را از یک نماینده حقوقی بگیرید. نمایندگان قانونی ممکن است خود را وکیل و یا حقوقدان و یا مشاور حقوقی بنامند. اگر پول کافی ندارید، مجبور به پرداخت هزینه برای کسب مشاوره حقوقی نیستید. مشاور حقوقی شما می تواند از دولت بخواهد که مصارف و مخارج آنها را بپردازد. این را کمک حقوقی (Legal aid) می نامند. اگر به مترجم نیاز دارید وکیل شما باید ترتیب تهیه یک مترجم را بدهد.

در صورتیکه درخواست پناهندگی شما رد شده باشد و شما مایل به تقاضای تجدید نظر باشید اما متکی به کمک حقوقی باشید، اگر وکیل فکر کند که شما شانس کافی برای کامیاب شدن در مرحله تجدید نظر ندارید، می تواند دوسیه شما را نپذیرد. اگر این امر رخ دهد و شما فکر کنید که دوسیه قوی ای دارید، می توانید به تصمیم وکیل خود، از طریق ارائه تقاضای تجدید نظر به کمیسیون خدمات حقوقی (Legal Services Commission) اعتراض کنید. وکیل شما باید فورم مربوط به تقاضای تجدید نظر را به همراه معلومات ضروری برای چگونگی ارائه آن را، در اختیار تان قرار دهد. اگر در اسکاتلند باشید، ترتیبات حقوقی مختلفی برای شما وجود خواهد داشت. شورای پناهندگان اسکاتلند ( Scottish Refugee Council ) ممکن است بتواند در این مورد به شما مشوره بدهد.در برخی قسمتهای بریتانیا، تعداد محدودی مشاور حقوقی و یا وکیل برای انجام کارهای پناهندگان وجود دارد. به این دلیل ممکن است شما مجبور شوید تا برای دیدن یک وکیل به منطقه دیگری سفر کنید. اگر شما مساعده پناهندگی دریافت می کنید و در منطقه تان وکیل و یا مشاور حقوقی وجود ندارد، وکیل تان ممکن است بتواند مخارج سفرتان را برایملاقات با خود بپردازد